2008/09/27

Cementownia ODRA / Cement [OPOLE]

Cementownia ODRA Opole.
Prężnie działający zakład, praktycznie w centrum miasta.
O takich wycieczkach się nie rozmawia choć wspomnień jest naprawdę sporo.
Myślę, że galeria z tego miejsca od czasu do czasu będzie karmiona  nowymi kadrami.


 Camentownia ODRA [OPOLE]

Zapraszam do GALERII. .

2008/09/21

Jednostka Wojskowa / Military Unit [POLSKA NOWA WIEŚ]

Dowiedzieliśmy się, że niedaleko Opola znajduje się Jednostka woskowa więc postanowiliśmy ją odwiedzić. Tak jak się spodziewałem, było sporo budynków i pomieszczeń ale jednak wszystkie schematyczne i niemalże identyczne. Także zdjęć niewiele a wyprawa kojarzyła mi się z wyprawą na grzyby.

 Jednostka Wojskowa [POLSKA NOWA WIEŚ]

Zapraszam do GALERII. .

2008/09/07

Papiernia / Paper Mill [KALETY]

Budowniczym zakładu był Hrabia Guido Henckel von Donnersmarck, właściciel licznych hut i kopalń oraz wspaniałej rezydencji w Świerklańcu. Fabryka celulozy powstała w 1884 roku. By zwiększyć jej rentowność postanowiono produkowany surowiec przetwarzać na miejscu. Dlatego już w 1899 roku wybudowano papiernię, gdzie początkowo zainstalowano dwie maszyny papiernicze.

W 1900 roku fabrykę przekształcono w spółkę akcyjną, by mogła wejść w konsorcjum z podobną sobie fabryką w Dąbiu pod Szczecinem.W 1918 roku konsorcjum zostało przejęte przez niemiecki koncern Natronag. Rok 1922 przynosi kolejne zmiany, Kalety stają się częścią nowo powstałego Państwa Polskiego. Wtedy też rozpoczął się okres największego prosperity zakładu. Jedną z najważniejszych dat jest 1925 rok, wtedy uruchomiono tutaj workownię, nieco później zakupiono największe i najnowocześniejsze maszyny papiernicze, jakie znajdowały się ówcześnie w Polsce. Liczne inwestycje sprawiły, że przed Drugą Wojną Światową fabryka wytwarzała 9,6% całej produkcji papieru oraz 20,1% celulozy w naszym kraju. Była też największym krajowym producentem papierów natronowych. Najtrudniejsze chwile zakład przeżył pod koniec wojny.

W 1945 roku uciekający stąd Niemcy popalili fabrykę, dodatkowo przelatujące samoloty zrzuciły na nią kilka bomb zapalających. Tylko dzięki natychmiastowej i brawurowej akcji gaśniczej pracowników, zakład nie spłonął doszczętnie. Mimo tego odbudowa trwała aż do 1946 roku. Po roku 1945 zmienił się ustrój, który nie był już tak przychylny dla kaletańskiej fabryki. Odgórne decyzje, pozbawiły ją większych inwestycji. Powstały nowe większe zakłady w Świeciu i Ostrołęce, które przejęły prym w krajowej produkcji papieru. Rozpoczął się czas, gdy na barkach zakładu powstało prawie całe tutejsze miasteczko.

Niestety, niedostateczna ilość inwestycji w park maszynowy doprowadziła do powolnego upadku fabryki oraz sukcesywnego spadku jej produkcji. Gdy nastały przeobrażenia gospodarcze roku 1989 roku, przestarzały zakład nie mógł już ich wytrzymać. W 1991 roku zamknięto oddział celulozowni, a w 1994 ogłoszono upadłość fabryki.

Więcej informacji tutaj.

 Papiernia [KALETY]

Zapraszam do GALERII. .

2008/06/30

Gospodarstwo / Farm [KRASIEJÓW]

2km za Krasiejowem jest stodoła, stajnia oraz młyn. To wszystko co znaleźliśmy na tym gospodarstwie. Dużo już nie zostało ale miło było pochodzić.

 Gospodarstwo [KRASIEJÓW]

Zapraszam do GALERII. .

Ośrodek Wypoczynkowo-Sportowy / Sports Leisure Center [OZIMEK]

Przejeżdżając przez Ozimek zatrzymaliśmy się na basenie. Obiekt jest dość duży, jednak jest on niedokończoną budową więc swoją formą mnie nie zachwycił - beton, cegłówki, brak okien i drzwi. 30min Pobytu w tym miejscu w zupełności mi starczyło.

 Ośrodek Wypoczynkowy [OZIMEK]

Zapraszam do GALERII. .

2008/05/26

Spółdzielnia Ogrodniczo Pszczelarska / Factory [KLUCZBORK]

Nie sposób było nie zauważyć tego opuszczonego obiektu w centrum miasta. Jadąc główną drogą rzucił nam się w oczy ceglany budynek z powybijanymi szybami i kominem w tle - nie mogliśmy sobie tego odpuścić! Nie był on może potężny ale klimat miał niesamowity. Trzeba było tam wejść. Kilka lat później obiekt został podpalony w skutek czego zawalił się dach. Krótko po tym, budynek został wyburzony.

 Spółdzielnia Ogrodniczo Pszczelarska [KLUCZBORK]


Zapraszam do GALERII. .

Cegielnia "GOTYKA" / Brickyard [MARKOTÓW MAŁY]

Jadąc drogą Kluczbork-Wołczyn nie mogliśmy sobie odpuścić wejścia na teren cegielni "Gotyka". Zwabiły nas stare ciężarówki, otwarta brama oraz lekko przechylony komin z którego raz na 15min buchał czarny dym! Niestety czas naglił.

 Cegielnia "GOTYKA" [MARKOTÓW MAŁY]

Zapraszam do GALERII. .

2008/05/14

Fabryka Celulozy / Cellulose Factory [KRAPKOWICE]

Zakłady papiernicze w Krapkowicach są jednym z najstarszych, działających do dziś, zakładów przemysłowych na Opolszczyźnie. Wybudowane w 1898 roku, produkcję papieru rozpoczęły w 1901 roku Bryłę jednej z budowli przemysłowych wieńczy oryginalna wieża. Przed II wojną światową działały równocześnie w Krapkowicach trzy zakłady papiernicze. Pierwszy - "Papierfabrik Krappitz AG" rozpoczęły działalność przy dzisiejszej ulicy Opolskiej w roku 1900.

Początkowo produkowany był tylko półprodukt sprzedawany do innych fabryk na Śląsku,

a od 1905 roku produkowano papier gazetowy. Większość produkcji transportowana była Odrą, mniej - koleją.

Każdy z trzech zakładów miał swój port. Akcjonariusze Papierfabrik Krappitz AG kupili statek parowy oraz wybudowali odcinek kolejki wąskotorowej do nabrzeża Odry i bocznicę kolejową. Większość produkcji papieru wysyłana była za granicę: do krajów śródziemnomorskich i na Bliski Wschód. Właściciele krapkowickich fabryk zmienili częściowo produkcję. Zamiast papieru powstawała głównie celuloza wykorzystywana w przemyśle zbrojeniowym oraz tekstylnym.

W latach 20-tych XX wieku Natronzellstoff Papier-fabriken AG (powstała z połączonych dwóch fabryk przy ulicy Opolskiej) produkowała celulozę przerabianą na papier workowy i pakowy oraz wysokiej jakości papier drukarski oraz gazetowy. Eksportowała m.in. do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Chin. Ożywienie gospodarcze nastąpiło w latach 30. XX wieku. Zapotrzebowanie na papier, a przede wszystkim worki na cement rosło w wielkim tempie. Dobrą koniunkturę przerwała II wojna światowa.


Nieczynne już zakłady w zaawansowanym stadium rozkładu architektonicznego. Trzeba się spieszyć, gdyż ekipy rozbiórkowe zaczęły robić swoje. Bardzo dobre miejsce!

GALERIA: PICASA ALBUMS .

2008/03/24

Chata Wiejska / Hut [PODLESIE]

Wyjechałem do rodziny na wieś i nie mogłem usiedzieć w miejscu. Wziąłem aparat i przeszedłem się po okolicy. Niestety nie mogłem poświecić wiele czasu na reportaż o opuszczonych chatach, których widziałem dość dużo w tamtej okolicy. Może jeszcze kiedyś będzie okazja


 GALERIA: PICASA ALBUMS .

2008/03/02

Kotłownia PKP / Municipal Boiler [OPOLE]

Ogólna nuda wymusiła wyjście nawet w deszczowy dzień. Efektem był spacer do Kotłowni PKP, która była bardzo malutka i bardzo zdewastowana. Taka miejscówka na szare dni bez weny. Niestety obiekt został wyburzony a na jej miejscu powstała nowa siedziba 'PKP Energetyka'. Po starym obiekcie pozostał jedynie komin.


GALERIA: PICASA ALBUMS .

2008/02/26

Zamek / Castle [KOPICE]

Pałac w Kopicach - zwany również "pałacem na wodzie", bo otoczony był z trzech stron rozległymi stawami, z imponującym 60 hektarowym parkiem, znakomitymi zbiorami rzeźb i obrazów, trofeami myśliwskimi, kolekcją rzadkich książek i zbroi, odwiedzany przez najznakomitszą europejską arystokrację. Bywali tu książęta, baronowie, artyści i politycy. Do 1945 roku był własnością i siedzibą jedyngo z największych rodów niemieckich - rodziny Schaffgotsch. Okres II Wojny Św. przetrwał bez jakichkolwiek uszkodzeń. Po roku 1945 wielokrotnie okradany: wpierw przez Armię Czerwoną, później UB, a następnie szabrowników. W 1956 splądrowany ostatni raz, a następnie dla zatarcia śladów podpalony. Kolejne lata to systematyczna grabież i dewastacja.


Po raz pierwszy to miejsce pokazano mi 14 maja 2006 roku. Byłem pod ogromnym wrażeniem i myślę, że to ten zamek utrwalił we mnie chęć do zwiedzania i fotografowania miejsc opuszczonych. Bywałem tam kilka razy (z aparatem lub bez). Ostatni raz 26 lutego 2008 roku, chwile przed wykupieniem obiektu przez inwestora. Obiekt został otoczony płotem a wejścia na teren pilnuje ochrona z psem. Zamek do dnia dzisiejszego (2012r.) został jedynie odgruzowany, prace remontowe nie ruszyły.

GALERIA: PICASA ALBUMS

2008/02/23

Stara Kopalnia / Mine [GÓRAŻDŻE]

Nie wierzyliśmy, że w tym budynku nie odbywają się żadne prace i nie ma żywej duszy. Zresztą do samego końca nie jesteśmy przekonani czy tam ktoś w końcu pracuje czy też nie. Niewielkich rozmiarów stara kopalnia jest wyposażona we wszystkie urządzenia jakie tylko były potrzebne do jej eksploatacji. Był nawet prąd! Byliśmy bardzo krótko i byliśmy bardzo ostrożni - tylko kilka ujęć.



GALERIA: PICASA ALBUMS .

2008/02/16

Kamienica / Tenement House [OPOLE]

W samym centrum miasta, tuż obok najczęściej odwiedzanego parku (Plac Wolności) w Rynku, od kilku lat stała kamienica, w której nikt nie mieszkał. Zamurowane okna na parterze oraz w piwnicach niestety uniemożliwiały dostęp. Jednak dziś było inaczej... znaleźliśmy dziurę w jednym z otworów okiennych do piwnicy. Wszystkie mieszkania były otwarte. Spotkaliśmy nawet trzech lokatorów ale spali zapici w trupa. (smród niesamowity w niemal całej kamienicy). Dzisiaj jest to budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej, oczywiście po gruntownym remoncie.



GALERIA: PICASA ALBUMS .

2008/02/15

Kopalnia Gliny / Mine [KRASIEJÓW]

To, że w Krasiejowie zostały znalezione szczątki dinozaurów i powstał tam swego rodzaju 'Park Jurajski' to wiedzieliśmy, ale że parking tego 'dinowiska' jest dosłownie pod tak pięknym obiektem to nas zszokowało! Ku naszym oczom ukazała się Kopalnia Gliny, która składa się z dwóch budynków oddalonych od siebie jakieś 80m, połączonych przejściem nadziemnym. Wjeżdżając na parking można powiedzieć, że jest się na terenie kopalni więc o jakichkolwiek trudnościach z dostępem nie mogło być mowy


Niestety rozwój i rozbudowa Dinoparku wchłoneła stare konstrukcje oraz budynki. Na dzień dzisiejszy powstaje tam muzeum.

GALERIA: PICASA ALBUMS .

2008/02/08

Kamienica / Tenement House [OPOLE]

Niegdyś hurtownia sprzętu RTV oraz urządzeń elektrycznych, kilka lat później opuszczona i rozpadająca się kamienica w centrum Opola. Dzisiaj, po sporym remoncie 'pokoje do wynajęcia'.



GALERIA: PICASA ALBUMS .

2008/02/07

Opolskie Zakłady Drobiarskie / Slaughterhouse [OPOLE]

Pewna część OZD jest już nie używana od (chyba) ok.1996r. (ostatnie kalendarze jakie znaleźliśmy na miejscu). Opuszczony teren jednak nie jest zbyt duży i nadto ciekawy więc poszło jedynie kilka kadrów.



GALERIA: PICASA ALBUMS .

2008/02/05

Stary Port / Old Harbor [OPOLE]

Piękne miejsce, w którym można spędzić spokojnie 2-3 godzinki fotografując niegdyś zapewne, prężnie działającą przystań. Niestety do zatoki nie wpływają już żadne łajby, a główny budynek oraz plac przy nim się znajdujący został zamieniony w magazyn oraz złomowisko. Dlatego foty, jak na razie jedynie z zewnątrz.



GALERIA: PICASA ALBUMS .

2008/02/03

Fabryka Lnu / Linen Factory [WOŁCZYN]

Fabryka Lnu w Wołczynie. Powierzchniowo dość obszerny obiekt, jednak jest to sama betonowa masa - jeżeli kogoś to kręci to zapraszam. Ja osobiście nie wpadłem w zachwyt


GALERIA: PICASA ALBUMS .